Bazar books
Vid floden Piedra satte jag mig ned och grät

Paulo Coelho

Vid floden Piedra satte jag mig ned och grät

Författare: Paulo Coelho
Översättare: Örjan Sjögren
Originaltitel: NA MARGEM DO RIO PIEDRA EU SENTEI E CHOREI
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170283222
Utgivningsdatum: 2012-01-12
Bindning: Pocket
Antal sidor: -

”För kärleken finns det inga regler. Hjärtat bestämmer, och det är vad det vill som betyder något.”
–Paulo Coelho

En förtrollande historia om två unga älskande och deras kamp för att finna kärleken och livets mening. Hon är en modern ung kvinna som har lärt sig att kontrollera sina känslor och att se rationellt på tillvaron. Han är en man som kan göra under och som har sökt sig till religionens värld och blivit en karismatisk andlig ledare.

Under barndomen var de oskiljaktiga, men i tonåren gick de olika vägar och när de nu återser varandra efter elva år är det mycket som skiljer dem åt. Tillsammans ger de sig ut på en resa genom Pyrenéernas storslagna landskap och vi får följa med dem under deras svåra vandring för att finna varandra på nytt.

De måste kämpa mot sina egna fördomar och rädslor, men under resans gång upptäcker de hjärtats och själens hemligheter - och till slut också sin djupa kärlek till varandra.

Paulo Coelho har skrivit en poetisk och tankeväckande kärleksroman som vidgar sig till en oförglömlig och tidlös berättelse om livets djupaste mysterier.

Det finns 0 kommentarer till denna bok

Det finns ännu ej några kommentarer tioll denna bok, var först med att kommentera.

Skriv ett inlägg


Paulo Coelho har också skrivit

Paulo Coelho

Paulo Coelho

Paulo Coelho debuterade 1987 med Pilgrimsresan som följdes upp av Alkemisten året därpå, vilken skulle komma att göra Coelho världsberömd.

Visa författarpresentation

Paulo Coelho på Twitter

Månadens filmklipp

Fler klipp

Nyhetsbrev

Fyll i formuläret för att motta vårt nyhetsbrev!