Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 0 kommentarer till denna bok

Det finns ännu ej några kommentarer tioll denna bok, var först med att kommentera.

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley har också skrivit

Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 8 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2017-06-23 14:59:17 Lucinda Riley
    The paperback publication of 'The Olive Tree' is available on 27th July. You can pre-order it now: https://t.co/DFbxBHHfn2

  • 2017-06-22 11:23:58 Lucinda Riley
    RT @GoodBookit: #Camilleri, @lucindariley e @carlorovelli sul podio della #classifica di vendita! @sellerioeditore @GiuntiEditore @adelphi…

  • 2017-06-21 11:15:37 Lucinda Riley
    The Portuguese edition of 'The Seven Sisters' is published today. #thesevensisters #zeroaoito https://t.co/c6pZ43qYh9

  • 2017-06-20 17:00:23 Lucinda Riley
    Thank you so much @JulieCBax. X https://t.co/kmWyXRzoQU

  • 2017-06-20 16:53:16 Lucinda Riley
    RT @TessSmithWrites: 3 in 1 #bookreviews The Seven Sisters Series by @lucindariley https://t.co/45B8q1SCnB via @TessSmithWrites #historical…

  • 2017-06-20 16:46:04 Lucinda Riley
    RT @illibraio: Arriva in #libreria il nuovo #romanzo dell’autrice @lucindariley ambientato nel mondo dell’Opera: https://t.co/hrdqzhn0x8 @G…

  • 2017-06-20 16:46:00 Lucinda Riley
    RT @Nalisshelter: Nali's Shelter: Teaser Tuesday #60 @lucindariley @GiuntiEditore @GiuntiNarrativa https://t.co/sTlNhk4WxE https://t.co/prR…

  • 2017-06-18 10:00:14 Lucinda Riley
    The German edition of ‘The Pearl Sister’ (book 4) is published on 30th October. https://t.co/NtdQN8ZlnC

  • 2017-06-17 21:32:46 Lucinda Riley
    RT @GoldmannVerlag: Juchuu! 3 Goldmann-Taschenbücher unter den TOP TEN der aktuellen @DerSPIEGEL-Bestseller-Liste @KinsellaSophie @lucindar…

  • 2017-06-16 11:28:58 Lucinda Riley
    RT @jmattes22: @gfreeonthego I recommend @lucindariley The Seven Sisters for summer! A little romance, a little adventure, and fascinating…

  • 2017-06-15 08:27:32 Lucinda Riley
    RT @Nalisshelter: Nali's Shelter: Recensione "Sette sorelle" di @lucindariley @GiuntiEditore @GiuntiY @GiuntiNarrativa https://t.co/bcjhZKf…

  • 2017-06-14 18:04:10 Lucinda Riley
    It's a very special day, at long last 'La Ragazza Italiana' is published in Italy. So excited. Wish I was there to… https://t.co/9gZYxGe9kl

  • 2017-06-14 13:01:44 Lucinda Riley
    The Polish edition of 'The Storm Sister' is published today. https://t.co/gqOvFvXX4o

  • 2017-06-12 14:09:55 Lucinda Riley
    RT @upon_a_girl: this new book I'm reading is really good. 😍 #TheSevenSisters #book3 #TheShadowSister @lucindariley https://t.co/bRQBsp8oK4

  • 2017-06-12 14:08:47 Lucinda Riley
    RT @TheBlossomTwins: Our Mum has spent our last few phone calls talking about how in awe of you, @lucindariley she is! She was blown away b…

  • 2017-06-12 14:07:33 Lucinda Riley
    RT @CPrettyrosemary: #chronique La soeur de l'ombre de @lucindariley chez @LillyCharleston https://t.co/598oBfbXo7 https://t.co/CZjRuawefC