Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 1 kommentarer till denna bok

Pockethexan 2017-10-03 Rapportera
Efter att ha slagit igen den 587 sidor långa romanen "Midnattsrosen" sitter jag här med ett leende på läpparna, så tillfredsställd av att ha läst en mycket vacker men tragisk kärlekshistoria. Jag kan bara konstatera att jag funnit en ny favoritförfattare: den irländska Lucinda Riley (född 1971). Författarens berättarteknik är enkel och rak men den värme och omsorgsfullt målande beskrivningen av både områden och karaktärer väcker läslustan och nyfikenheten inom mig. Oavsett om Riley skriver ingående om rikemansfolkets inställningar och uppfostran i Englands 1900-tal eller kändisvärldens med- och motgångar under senaste årtiondet gör hon ett påläst kunskapmässigt intryck. Att denna omvälvande känsloladdade bok kommer att bli filmatiserad i framtiden tvekar jag inte det minsta på. Handlingen utspelar sig mestadels i England men även i Indiens varma landområden. De olika kulturerna och sederna skapar intriger, missförstånd och förhinder men Riley påvisar även likheten människor emellan, oavsett var de hör hemma. När bokens huvudperson, (indiska Anahita) dör vid 100 års ålder, efterlämnar hon ett långt brev med detaljerad information om sin uppväxt och sitt, milt sagt, omvälvande leverne. Brevet är skrivet under flera år och adresserad till den son som hon födde i England. Han dödsförklarades vid tre års ålder men Anahita vägrade tro på det, trots dödsattest av ortens läkare. Hennes intuition och själ sa henne att han levde, saknaden och längtan efter sonen följde henne till hennes sista andetag. Barnbarnet Ari fascineras av brevet och beslutar sig för att åka till herrgården Astbury i England, där sonen sist sågs vid liv. På herrgården pågår en stor filminspelning där den kända vackra amerikanskan, Rebecca Bradley, spelar huvudrollen som aristokrat under 1920-talet. Under några omtumlande dagar befinner hon sig plötsligt involverad i de hemligheter som godset och släkten Astbury bär på. Tillsammans med Ari försöker hon få reda på vad som egentligen hände för nästan ett sekel sen. Det är en otroligt fängslande, färgsprakande roman, uppdelat i två olika men ändå sammanstrålande berättelser. Ju längre in i boken man kommer ju mer ser man hur nutiden och det förflutna smälter samman i handlingarna. Det är 1900-talets Donald kontra 2000-talets Anthony, två ogifta arvtagare till godset Astbury. Det är Violet och Rebecca, vackra rika amerikanskor och det är det indiska släktskapet mellan Anahita och barnbarnet Ari. Värme, vänskap och kärlek. Hunger, missförstånd och sorg Allt samlat i en fantastisk skildring av skillnaden mellan rik och fattig, mellan då och nu. Jag är helt betagen av den romantik och den kärlek som flödar i denna bladvändare. En stark fyra i betyg

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley har också skrivit

Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 8 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2017-12-08 13:55:54 Lucinda Riley
    RT @CPrettyrosemary: #chronique L'ange de Marchmont Hall de @LucindaRiley chez @LillyCharleston… https://t.co/Fmuyq7TPL4 https://t.co/VcB0Z…

  • 2017-12-07 13:04:39 Lucinda Riley
    RT @buecherinhand: Kühlschrank vollpacken, sich zuhause für zwei Tage einschliessen und dann #dieperlenschwester lesen: https://t.co/j7ER5j…

  • 2017-12-06 15:29:30 Lucinda Riley
    RT @bluebeta: 🌏 Ceci embarca numa jornada de busca, autodescoberta e de pertencimento. 🛫👉 No #LdM: A irmã da pérola, @lucindariley @editora…

  • 2017-12-06 15:27:18 Lucinda Riley
    RT @Writers_Write: Lovely review for 'The Pearl Sister' by @lucindariley https://t.co/vPGu4rmLb8 'At last! The story of the fourth sister h…

  • 2017-12-05 13:08:30 Lucinda Riley
    RT @Bookliterat: @KMFollett @lucindariley @sarahdunant @MarinaFiorato @CorbanAddison @CJSkuse @johnmarrs1 You are some of the authors who…

  • 2017-12-03 19:57:44 Lucinda Riley
    RT @panmacmillan: Here's an introduction to the characters in @LucindaRiley's Seven Sisters series https://t.co/isJ8Uav9oK https://t.co/iux…

  • 2017-12-03 19:57:39 Lucinda Riley
    RT @thebooktrailer: @lucindariley WINS #BookTrailAdvent day 1 of "The book with the best journey" https://t.co/VpqUs2L54Q Best books of 201…

  • 2017-12-01 15:15:31 Lucinda Riley
    DANKE to everyone who voted on the 'Readers Choice award' for @lovelybooks #LESERPREIS2017 I'm delighted that… https://t.co/aSYLEjlzZp

  • 2017-12-01 11:42:36 Lucinda Riley
    RT @Bucks_Libraries: The next #RisboroughLibrary 'Reading Group with a Difference' book has been decided... 'The Angel Tree' by @lucindaril…

  • 2017-11-30 18:01:00 Lucinda Riley
    RT @NNorfolkLiving: Need some inspo for your next read? Check out our winter issue's books page featuring @lucindariley @AntsBK @Heidi_Swai…

  • 2017-11-30 16:19:15 Lucinda Riley
    RT @Babelio: @lucindariley a new french review of Les sept soeurs, tome 3 : La soeur de l'ombre on Babelio : "Je ne vais étonner personne,…

  • 2017-11-30 14:25:33 Lucinda Riley
    The Dutch edition of #TheStormSister will be published on January 26th. https://t.co/lUE3YJm9yr

  • 2017-11-30 13:37:40 Lucinda Riley
    RT @GoldmannVerlag: YEAH, wir sind gleich mit 2 Romanen auf dem 3. Platz (Bronze) des @lovelybooks-LESERPREISES gelandet: Mit der "Perlensc…

  • 2017-11-27 15:45:19 Lucinda Riley
    RT @Babelio: @lucindariley a new french review of L'ange de Marchmont Hall on Babelio : "J'ai été happée par cette grande saga romanesque c…