Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 1 kommentarer till denna bok

Pockethexan 2017-10-03 Rapportera
Efter att ha slagit igen den 587 sidor långa romanen "Midnattsrosen" sitter jag här med ett leende på läpparna, så tillfredsställd av att ha läst en mycket vacker men tragisk kärlekshistoria. Jag kan bara konstatera att jag funnit en ny favoritförfattare: den irländska Lucinda Riley (född 1971). Författarens berättarteknik är enkel och rak men den värme och omsorgsfullt målande beskrivningen av både områden och karaktärer väcker läslustan och nyfikenheten inom mig. Oavsett om Riley skriver ingående om rikemansfolkets inställningar och uppfostran i Englands 1900-tal eller kändisvärldens med- och motgångar under senaste årtiondet gör hon ett påläst kunskapmässigt intryck. Att denna omvälvande känsloladdade bok kommer att bli filmatiserad i framtiden tvekar jag inte det minsta på. Handlingen utspelar sig mestadels i England men även i Indiens varma landområden. De olika kulturerna och sederna skapar intriger, missförstånd och förhinder men Riley påvisar även likheten människor emellan, oavsett var de hör hemma. När bokens huvudperson, (indiska Anahita) dör vid 100 års ålder, efterlämnar hon ett långt brev med detaljerad information om sin uppväxt och sitt, milt sagt, omvälvande leverne. Brevet är skrivet under flera år och adresserad till den son som hon födde i England. Han dödsförklarades vid tre års ålder men Anahita vägrade tro på det, trots dödsattest av ortens läkare. Hennes intuition och själ sa henne att han levde, saknaden och längtan efter sonen följde henne till hennes sista andetag. Barnbarnet Ari fascineras av brevet och beslutar sig för att åka till herrgården Astbury i England, där sonen sist sågs vid liv. På herrgården pågår en stor filminspelning där den kända vackra amerikanskan, Rebecca Bradley, spelar huvudrollen som aristokrat under 1920-talet. Under några omtumlande dagar befinner hon sig plötsligt involverad i de hemligheter som godset och släkten Astbury bär på. Tillsammans med Ari försöker hon få reda på vad som egentligen hände för nästan ett sekel sen. Det är en otroligt fängslande, färgsprakande roman, uppdelat i två olika men ändå sammanstrålande berättelser. Ju längre in i boken man kommer ju mer ser man hur nutiden och det förflutna smälter samman i handlingarna. Det är 1900-talets Donald kontra 2000-talets Anthony, två ogifta arvtagare till godset Astbury. Det är Violet och Rebecca, vackra rika amerikanskor och det är det indiska släktskapet mellan Anahita och barnbarnet Ari. Värme, vänskap och kärlek. Hunger, missförstånd och sorg Allt samlat i en fantastisk skildring av skillnaden mellan rik och fattig, mellan då och nu. Jag är helt betagen av den romantik och den kärlek som flödar i denna bladvändare. En stark fyra i betyg

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley har också skrivit

Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 8 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2018-04-23 12:18:32 Lucinda Riley
    RT @sophiemarak: Here's my review of #ThePearlSister by @lucindariley. @panmacmillan @GoldmannVerlag @RandomhouseDE #bookreview #bookblogg…

  • 2018-04-22 10:54:44 Lucinda Riley
    RT @TheBlossomTwins: When Jen ('little' sister) gets really excited in an #Italian bookstore! 😄😄 @lucindariley @panmacmillan #TheSevenSiste…

  • 2018-04-21 11:04:24 Lucinda Riley
    #ThePearlSister spotted on London Underground by a reader. I've just had my DNA tested - fascinating! https://t.co/41P5pUe7lC

  • 2018-04-20 11:18:50 Lucinda Riley
    You still have until May 9th to enter @CLFairs #competition to win the new @panmacmillan UK edition of… https://t.co/10Qs1L9ZYq

  • 2018-04-20 08:29:31 Lucinda Riley
    RT @LaBibliodeCaro: Find out what I thought about The Seven Sisters by @lucindariley Little hint: I didn't not like it! 🤩🇧🇷 https://t.co/DX…

  • 2018-04-18 13:30:09 Lucinda Riley
    RT @histnovsoc: An Editor's Choice in the latest HNR: THE PEARL SISTER, by @lucindariley, review by @WaheedR2009. https://t.co/JhV1DDk95L

  • 2018-04-17 16:47:18 Lucinda Riley
    RT @BazarKustannus: Irlantilaiskirjailija Lucinda Rileyn ihana Myrskyn sisar nyt kaupoissa! Seitsemän sisaren mysteeri syvenee... @lucinda…

  • 2018-04-17 16:47:13 Lucinda Riley
    RT @BazarKustannus: Tapasimme Lontoon kirjamessuilla Lucinda Rileyn, jonka huikean Seitsemän sisarta-sarjan toinen osa, Myrskyn sisar, ilme…

  • 2018-04-17 14:23:28 Lucinda Riley
    Hei Finland! I'm so excited for the Finnish publication of Ally's story #TheStormSister. Kiitos @BazarKustannus https://t.co/WFVBzDkPaS

  • 2018-04-17 10:49:04 Lucinda Riley
    The Finnish edition of #TheStormSister is published today. https://t.co/A5gQNAfrIk

  • 2018-04-16 17:54:46 Lucinda Riley
    #ThePearlSister, CeCe's story in the #SevenSistersSeries, is out in paperback in the UK now. https://t.co/diRuXiL6MV

  • 2018-04-16 17:02:30 Lucinda Riley
    RT @janinebra2610: @GoldmannVerlag Meine #Rezension zu: Die Perlenschwester | @lucindariley | https://t.co/oNgmec5YMu https://t.co/Zq4s3lQ1…

  • 2018-04-15 16:36:30 Lucinda Riley
    RT @lucindariley: @countrylivinguk is hosting a wonderful #competition: for a chance to win a copy of my new UK paperback #ThePearlSister,…

  • 2018-04-13 18:41:16 Lucinda Riley
    So great to see CeCe at Heathrow T2 on my way home to Ireland... #ThePearlSister https://t.co/pGCOW6lqVe

  • 2018-04-13 15:15:10 Lucinda Riley
    RT @Babelio: @lucindariley a new french review of Les sept soeurs, tome 2 : La soeur de la tempête on Babelio : "A la mort leur père, Ally…

  • 2018-04-13 13:25:29 Lucinda Riley
    RT @TheBlossomTwins: Today is the last day to enter our #giveaway with @lucindariley! Visit our blog to enter! https://t.co/JedonXtOvd @BBl…

  • 2018-04-12 15:55:37 Lucinda Riley
    RT @editoraarqueiro: De qual das irmãs você gosta mais? Maia, Ally, Estrela ou Ceci? https://t.co/9rZs65kelX

  • 2018-04-12 11:53:09 Lucinda Riley
    RT @GBencivinni47: Con La ragazza nell'ombra @lucindariley aggiunge un prezioso tassello alla mirabile saga Le sette sorelle, straordinario…