Bazar books

Det brinnande riket

Publiserad: 2011-01-10

Den femte delen av världens populäraste vikingaserie är äntligen här!

Med 20 miljoner sålda böcker är Bernard Cornwell en av världens mest sålda historiska romanförfattare. Han har gett ut närmare 50 böcker översatta till fler än 20 språk och har legat på bästsäljarlistor i Storbritannien, USA, Brasilien, Japan och ett flertal andra länder.

Det föregående seklets sista år har varit en farlig tid för England. Den tidigare så segerrika kungen Alfred har en sviktande hälsa och när hans tronarvinge är en oerfaren yngling tar de krigiska vikingarna chansen att anfalla och erövra Wessex. Uhtred lämnar Kung Alfreds sida och allierar sig med vikingarna. Men alla broar är inte brända och Uhtred inleder ett farligt spel.

Det brinnande riket är den femte delen i serien om Uhtred. De tidigare böckerna är: Det sista kungadömet, Den vite ryttaren, Nordens herrar och Svärdsång.

Länkar till böcker
Det sista kungadömet
Den vite ryttaren
Nordens herrar
Svärdsång
Länkar till författare
Bernard Cornwell
Print